Melyik nyomelemek fontosak teniszkönyök, golfkönyök esetén?
Sok nyomelem hiánya izomgörcsöt okozhat. Ez persze számos tényező miatt előfordulhat, nem is tudnám felsorolni az összeset, nem is szándékom ez. Csak figyelmeztetni szeretnélek, hogy mire tudsz te magad is figyelni teniszkönyök, golfkönyök esetén.
Azért kell ebben az esetben különösen figyelnünk az izomgörcsök kiküszöbölésére, mert ezek az állapotok már egy izomrövidülés eredményei.
Nem azt mondom, hogy feltétlenül a nyomelemhiány okozza a teniszkönyököt és golfkönyököt, de súlyosbíthatja őket. A nyomelemhiány minden esetben azt jelenti, hogy a vérben lévő szintje túl alacsony az illető nyomelemnek.
Mg
Szerintem a leggyakoribb a magnéziumhiány.
A magnéziumhiány okai közé tartozhatnak a nem megfelelő táplálkozás, a fokozott magnéziumvesztés (pl. hasmenés, vizelethajtók szedése), a krónikus alkoholizmus, a vesebetegségek vagy bizonyos gyógyszerek mellékhatásai.
A magnéziumhiány tünetei lehetnek:
Izomgörcsök és izomgyengeség, izomrángások
Idegrendszeri tünetek: szorongást, ingerlékenységet, álmatlanságot, fáradtságot és koncentrációs nehézségek
Szív- és érrendszeri problémák: hatással lehet a szívritmusra, és szívproblémákhoz vezethet, mint például szapora szívverés, szívritmuszavarok vagy magas vérnyomás
Emésztési zavarok: hányinger, hányás, hasmenés vagy étvágytalanság.
Hiányát megelőzheted, ha változatos étrendet követsz, magnéziumban gazdag élelmiszerekkel. Ilyenek például a diófélék, a teljes kiőrlésű gabonafélék, a hüvelyesek, a zöld leveles zöldségek, a magvak és a halak.
K
A káliumhiány is egy lehetőség. A kálium létfontosságú szerepet játszik számos biokémiai folyamatban, például az ideg- és izomfunkciókban, valamint a szívritmus szabályozásában.
A káliumhiány okai közé tartozhatnak az alacsony káliumbevitel az étrendben, a fokozott káliumvesztés (pl. hányás, hasmenés, diuretikumok szedése), a vesebetegségek vagy bizonyos gyógyszerek mellékhatásai.
A káliumhiány tünete lehetnek:
Izomgyengeség és izomgörcsök, izomrángások
Szív- és érrendszeri problémák: szabálytalanságok a szívritmusban, súlyos esetben akár szívritmuszavarok
Fáradtság és letargia, kimerültség és általános energiahiány
Emésztési problémák: székrekedést vagy étvágytalanságot okozhat
Idegrendszeri tünetek: zavartság, szorongás és ingerlékenység.
Jelentős mennyiségű káliumot tartalmaz a banán, a krumpli, a legalább 70% kakaótartalmú étcsoki, a spenót, a paradicsom, a sárgarépa, a cékla, a kelbimbó, a brokkoli és a kelkáposzta, a hüvelyesek, magvak és diófélék, a lazac és a tonhal. Fontos, hogy káliumszintet a megfelelő vízfogyasztás is befolyásolja!
Ca
A következő nyomelem a kálcium, ez az ásványi anyag a szervezetben kulcsszerepet játszik többek között az izmok, az idegrendszer és a csontok egészséges működésében. A kálciumhiány más néven hipokalcémia.
Okozhatják táplálkozási hiányosságok, a kálcium felszívódásának zavara, a vesekárosodás, bizonyos gyógyszerek mellékhatásai vagy hormonális rendellenességek.
A kálciumhiány tünetei közül néhány:
Izomgörcsök és izomgyengeség: A kálcium fontos szerepet játszik az izomösszehúzódásban. A hiánya izomgörcsökhöz vezethet, amelyek a lábakban, a kezekben vagy más testrészekben jelentkezhetnek
Csonttörékenység: A kálciumhiány hosszú távon a csontok gyengüléséhez vezethet, ami növelheti a csonttörések kockázatát
Idegrendszeri tünetek: szorongás, depresszió, izgatottság, koncentrációs nehézségek vagy álmatlanság.
Szív- és érrendszeri problémák: hatással lehet a szívritmusra, például szapora szívveréshez vagy szívritmuszavarokhoz vezethet.
Na
A nátrium hiánya, vagy más szóval hiponatrémia is egy lehetőség. A nátrium a test számára szükséges elektrolitok, és fontos szerepet játszik az izmok megfelelő működésében, az izomsejtek víz- és elektrolit-egyensúlyában, és hiánya ezáltal izomgörcsöket okozhat. A hiponatrémia további tünetei az izomgyengeség, zavartság, émelygés és fejfájás.
A hiponatrémia többféle okból alakulhat ki, például fokozott izzadás – vigyázz intenzív sportoláskor a pótlására! – , hosszú távú hányás vagy hasmenés, nem megfelelő nátriumbevitel, illetve vesebetegségek vagy gyógyszerek mellékhatásaként is előfordulhat.
Táplálkozásoddal, a sóval valószínűleg viszel be elég nátriumot, ebből túl sokat is visznek be sokan az ételek túlsózása miatt. Viszont ha szándékosan csökkentett sótartalmú ételeket eszel, akkor erre a hiányra is figyelned kell.
Réz:
A réz szerepet játszik az idegrendszer, az immunrendszer és a vörösvértestek egészséges működésében. Emellett részt vesz a kollagén termelésében, ami fontos az ízületek és inak egészségének fenntartásához.
Sportolóként a réz 2 legfontosabb tulajdonsága:
A vörösvértestekre gyakorolt hatása: A réz elengedhetetlen a vörösvértestek képződéséhez és működéséhez. Az oxigént szállító vörösvértestekben található hemoglobinhoz kellenek rézatomok. Hiányában a vörösvértestek normális képződése és működése akadályozott lehet, ami vérszegénységhez vezethet.
A kollagén termelésére gyakorolt hatása: kulcsszerepet játszik a kollagén termelésében, tehát az ízületek, inak és más kötőszövetek fontos alkotóeleme. A kollagénhálózatok segítenek fenntartani az ízületek stabilitását és az inak erejét. A réz hiánya zavarokhoz vezethet a kollagén szintézisében, ami ízületi problémákhoz és szöveti sérülésekhez vezethet.
A rézhiány immunrendszeri hatása, hogy gyakori fertőzéseket, lassú sebgyógyulást és gyulladásos problémákat okozhat.
Továbbá hatással lehet a csontok és az izmok egészségére: tünetei lehetnek a gyenge csontok, csontritkulás, izomgyengeség és izomgörcsök.
A rézhiány befolyásolhatja még a kognitív funkciókat is, például a memóriát és a koncentrációt. Ez mentális zavarokhoz és lassabb gondolkodáshoz vezethet.
Ezek persze mind csak lehetőségek, ne diagnosztizáld ez magadat. Csak hangsúlyozni szeretném, hogy figyelj ezekre a nyomelemekre. Ha ilyen hiányokat gyanítasz, konzultálj orvosoddal. Kérj egy laborvizsgálatot, hogy biztosan tudd, ha valamiből hiányod van!
Jó, ha tudod, hogy a táplálékkiegészítők, multivitaminok felszívódása nagyon különböző lehet. Hiába van ráírva, hogy melyik nyomelemből milyen sok van benne. Nagyon nem mindegy, hogy melyiket szeded. Én ebben is tudok segíteni neked, ha együtt dolgozunk a Fáj a karom programban.
Ha érdekel a karod egészsége, lépj be a Fáj a karom FB-csoportba, ahol kérdezhetsz is.
Itt nézheted meg a videót:
Babcsányi Judit
E-mail: fajakarom@gmail.com
Facebook / Messenger: Babcsányi Judit
Facebook oldal: Teniszkönyök, golfkönyök, alagútszindrómák otthoni kezelése
Facebook csoport: Fáj a karom – teniszkönyök, golfkönyök otthoni kezelése