Miért nem elég a teniszkönyök teljes gyógyulásához csak a masszázs vagy az SMR?
Ha fáj és feszes valamink, akkor masszírozzuk, lazítjuk. Természetes, hogy ez jut eszedbe először. Erre pedig a masszázs, triggerpontterápia és az SMR-henger, triggerpontlabda és hasonló kezelések valók. Igen, ezt jól tudod.
De mi történik az után, hogy ezekkel sikerült fellazítani a szöveteket?
Ehhez nem árt tudnod, hogy hogyan működik a szöveti lazulás és mi a végső oka a teniszkönyöknek, golfkönyöknek.
A könyökfájdalmad oka az alkari szövetek (nem csak izmok, nem véletlen, hogy nem azt írtam!!!) megrövidülése, ami miatt a könyökdudornál, az izom eredésénél az ín állandóan rángatja a tapadási pontját, ez irritálja a csonthártyát, ami fáj és végül gyulladást, duzzanatot és akár csontkinövést okozhat. Olyannyira nem az izmok problémáról van szó, hogy íngyulladásnak (tenditis) nevezték, ma helyesebben inkább ínfájdalomnak (tendinalgia) nevezik ezt az állapotot az orvosi latinban. Itt írtam arról, hogy nem igazán a gyulladásról van szó (https://www.facebook.com/groups/790934401818374/posts/818490385729442/).
És miért rövidülnek meg a szövetek? Mert a túlterhelés mikrosérüléseket okoz, ezek hegeket képeznek. Tudnod kell, hogy a hegszövet rugalmatlanabb, merevebb, mint az eredeti szövet, és letapadásokat, ún. crosslinkeket okoz, ami nem engedi a szövetet sem nyúlni, sem erősödni. Tehát ez vezet a rövidüléshez, ezért kell oldással, lazítással kezdenünk minden ilyen terápiát.
Szóval jó dolog a lazítás, és helyes eszköze ennek a masszázs és a fasciális kezelések. Ezzel semmi gond nincs.
Nem is azt mondom, hogy ne tedd ezt, hiszen az otthoni kezelést tanító programomnak is részei ezek.
De csak az első fázis az oldás. Ráadásul nem is elég egyszer egy kicsit oldani. Persze, te is tudod, hogy ha egyszer elmentél masszázsra, attól nem lazul ki a hátad teljesen és örökre. De arra gondoltál már, hogy ha a könyököd kezelése miatt mész el egyszer-kétszer egy ilyen kezelésre, akkor jogos elvárás-e, hogy attól teljesen rendbe jöjjön a könyököd?
Az egyik szempont az, hogy sokszor kell például SMR-hengerezni, hogy létrejöjjön a lazulás, mert egy kutatás kimutatta, hogy kezdő hengerezőknél nem is jön létre egy kezelés alatt mérhető hatás. Ez egyébként arra utal, hogy nem helyben és nem mechanikailag hat a hengerezés.
Egyszerűen kifejezve a masszázs és más kötőszöveti oldó technikák (triggerpontkezelés, henger, labda stb.) nem a konkrét nyomás által hatnak, mert bizonyított tény, hogy bizonyos erősebb kötőszövetek lazításához kb. 500 kg erőhatás lenne szükséges. Ez nem várható sem egy masszőrtől, sem semmilyen eszköztől, sem a ránehezedő saját testsúlytól. Szóval idegrendszeri hatásról van szó, ami ráadásul késleltetve jön létre és inkább csak többszöri kezelésre.
Ezért tény, hogy nem elég néha eljárogatni ilyen lazító kezelésekre, hanem sokkal hasznosabb naponta otthon végezni ilyen gyakorlatokat és önmasszázst.
Szóval kezelheted magad esetleg otthon minden nap valamilyen lazító technikával, ha megtanultad valakitől. Viszont emlékszel, hogy miért jött létre a túlfeszülés, rövidülés? Mert gyenge volt a karod, túlerőltetted. Ezen mennyiben segít, ha csak lazítod?
Ugye könnyen belátható, hogy előbb-utóbb meg is kell erősíteni a karodat, hogy ne feszüljön. Hiszen ha csak lazítjuk, gyenge marad, és minden erőltetésre újra befeszül.
Ehhez pedig szakmai hozzáértéssel, egyénileg és fokozatosan felépített óvatos edzésprogram kell. Legalábbis ha nem akarsz plusz sérülést okozni magadnak, de mégis a lehetőségekhez képest elég gyorsan akarsz haladni.
Ezzel a komplexen felépített folyamattal értem el, hogy teniszkönyökkel, golfkönyökkel és alagútszindrómákkal küszködő fordítóból gyógymasszőr és nemsokára vizsgázó mozgásterapeuta lettem, és az ilyen jóga-kézenállásokat tanulom mostanában, mint ez a varjúállás, azaz kakasana.
Tehát így tud segíteni neked a Fáj a karom – Kezeld magad! program. Személyre szabott és komplexen felépített konzultációval megtanítom neked, hogyan értsd meg a fájdalmad okát és kezeld azt hatékonyan, elérve a teljes gyógyulást. Garantáltan azt is megtanulod a 3 hónap végére, hogy hogyan tartsd fenn ezt a tünetmentes, gyógyult állapotot, hogy ne ess vissza.
További információk a programról itt: https://fajakarom.hu/mi-a-faj-a-karom-program/
források:
https://fmfa.hu/medicalfitness-blog/308-smr-self-myofascial-release-helyes-e-a-megnevezes-mit-mutatnak-a-bizonyitekok
https://tommorrison.uk/blog/should-you-foam-roll?utm_source=Tom+Morrison&utm_campaign=e35a9dc725-AUTOMATION__1&utm_medium=email&utm_term=0_28a6096677-e35a9dc725-363277699&mc_cid=e35a9dc725&mc_eid=cca27ecf45
Vigyázz a karodra!
Judit
Babcsányi Judit
E-mail: fajakarom@gmail.com
Facebook / Messenger: Babcsányi Judit
Facebook oldal: Teniszkönyök, golfkönyök, alagútszindrómák otthoni kezelése
Facebook csoport: Fáj a karom – teniszkönyök, golfkönyök otthoni kezelése