Hogyan hat a hideg a karodra?
Ugye neked is rémlik a hőtágulás fogalma az iskolai fizikaórákról? Az anyagok hő hatására kitágulnak, és hideg hatására összezsugorodnak. Ezért púposodhatnak fel a villamossínek nyáron, és ezért kell nyári felszerelés esetén hosszabbra hagyni a felsővezetékeket, nehogy télen elszakadjanak.
Ennek oka, hogy az anyagok atomjai és molekulái általában mozognak. Ha melegítjük az anyagot, ez a mozgás fokozódik, és az anyag részei szó szerint „kitágulnak”, ez a hőtágulás.
És vajon mi történik, amikor hideg van? Hideg hatására az anyag részei lassabbá válnak, a mozgásuk csökken. Ez a csökkenő mozgás pedig azt eredményezi, hogy az anyag összezsugorodik.
Ez mindennel megtörténik, nem csak a sínekkel és vezetékekkel. Az emberi szövetek is érzékenyek a hőmérsékletváltozásokra, bár nem olyan mértékben, mint például fémek. A testünkben lévő szövetek hossza is változik a hő hatására.
Bár az emberi test szabályozza a hőmérsékletét a homeosztázis nevű folyamat segítségével, hogy az optimális szinten maradjon, a hőtágulás és a hideg hatása mégis érvényesül, pláne a végtagjainkon. Melegben a test szövetei is kitágulnak, hideg hatására viszont összehúzódnak.
Amikor tornászlányokhoz jártam stretching-edzésre, elmesélték, hogy nekik kifejezetten tilos volt hidegben edzeni. Ha nem volt fűtés a tornateremben, nem tarthattak edzést, hiába melegítettek volna be. Az ő profi edzőik természetesen tudták, hogy hideg izmokkal sokkal nagyobb a sérülésveszély és persze kisebb a siker esélye.
Mit jelent ez a könyökfájdalmad szempontjából? Miért beszélek erről?
A tenisz- és golfkönyök azért fáj, mert a sérült és megrövidült szövetek állandóan rángatják azt a pontot a könyöködön, ahonnak erednek az inak.
Ha már most megrövidültek a szöveteid és gondot okoznak, vajon mi történik hidegben? A hideg hatására még inkább megrövidülnek az izmok és inak. Ezt pedig semmiképp nem szeretnénk, hiszen fokozni fogja a panaszaidat. Akár be is görcsölhetnek az izmaid a hideg miatt.
Tudom, tudom, hogy nem mindenki olyan fázós, mint én. Én könnyen beszélek. Nekem például egyáltalán nem okoz problémát melegen öltözni, már októberben előveszem a télikabátot és felveszem reggel a kesztyűmet, amikor deres a fű.
De mégis ezek a tanácsaim neked is, ha jót akarsz a karodnak:
- mostantól ne szaladj ki pólóban gyorsan a postáshoz a ház elé
- ne menj el otthonról csak egy mellényben, mert úgyis autóba ülsz, az autó hideg beszálláskor
- vegyél rendesen pulóvert és kabátot a karodra
- és kesztyűt a kezedre, ha olyan hideg van
Mert minden ilyen hideghatás tovább fokozhatja a fájdalmadat. És a karunk a vállunktól az ujjunk hegyéig egy rendszer, ezért fontos a kezedet is melegen tartani.
És persze a másik vonatkozása mindennek: ha edzel, mindenképp melegíts be alaposan. Ez télen, a hidegből belépve pl. az edzőterembe vagy – lehetőleg fűtött – teniszpályára még fontosabb.
Ha kint edzel, mert pl. futsz, síelsz vagy focizol, akkor szintén melegíts be alaposan és jól válaszd meg a ruházatot hozzá, pl. funkcionális ruhadarabok, réteges öltözködés: az elején több réteg, aztán amikor bemelegedtél, akkor levehetsz valamit.
Ha már a hideghatásról van szó, akkor meg kell jegyeznem még valamit: a hűsítő krémek és a jegelés is hideghatást jelentenek a karodnak! Tudom, hogy szokták javasolni és jól is eshet, ha be van gyulladva a könyököd, de 1. nem ettől fogsz meggyógyulni 2. lassítja a gyógyulást a hideg. Itt írtam erről: https://fajakarom.hu/uncategorized/itt-a-nyar-vajon-a-meleg-jo-a-teniszkonyokre-golfkonyokre-vagy-inkabb-a-hideg/
Ha pedig megelégelted, hogy érzékeny a hidegre, vagy állandóan vagy egy-egy mozdulatra fáj a karod, és szeretnél teljes életet élni fájdalom nélkül, akkor ehhez szakmai hozzáértéssel, egyénileg és fokozatosan felépített óvatos, de intenzív edzésprogram kell. Legalábbis ha nem akarsz plusz sérülést okozni magadnak, de mégis a lehetőségekhez képest elég gyorsan akarsz haladni.
Ebben tud segíteni neked a Fáj a karom – Kezeld magad! program. Személyre szabott és komplexen felépített konzultációval megtanítom neked, hogyan értsd meg a fájdalmad okát és kezeld azt hatékonyan, elérve a teljes gyógyulást. Garantáltan azt is megtanulod a 3 hónap végére, hogy hogyan tartsd fenn ezt a tünetmentes, gyógyult állapotot, hogy ne ess vissza.
További információk a programról itt: https://fajakarom.hu/mi-a-faj-a-karom-program/
Vigyázz a karodra!
Judit
Babcsányi Judit
E-mail: fajakarom@gmail.com
Facebook / Messenger: Babcsányi Judit
Facebook oldal: Teniszkönyök, golfkönyök, alagútszindrómák otthoni kezelése
Facebook csoport: Fáj a karom – teniszkönyök, golfkönyök otthoni kezelése