Használ az ultrahangkezelés teniszkönyökre?

Sok helyen olvashatod, hallhatod, hogy az ultrahang segíthet csökkenteni a fájdalmat és gyulladást, valamint serkentheti a gyógyulási folyamatokat, ezért ajánlják teniszkönyökre.

Így írják le, miért működik az UH-kezelés:

  1. Mély behatolás: Az ultrahanghullámok képesek mélyen behatolni a szövetekbe, ami azt jelenti, hogy el tudnak jutni a bőr és az izmok alatti rétegekig. Ezáltal hatékonyan célozzák meg a sérült területet.
  2. Vérkeringés serkentése: Az ultrahanghullámok hőt generálnak a szövetekben, ami növeli a vérkeringést az adott területen. A megnövekedett véráramlás több tápanyagot és oxigént juttat el a sejtekhez, elősegítve ezzel a gyógyulási folyamatokat.
  3. Gyulladás csökkentése: Az ultrahanghullámoknak van egy mikromasszázseffektusuk, ami segít csökkenteni a gyulladást. Emellett az általuk generált hő is hozzájárulhat a gyulladás csökkentéséhez.

Ezen hatások együttesen állítólag segíthetnek a fájdalom csökkentésében, a gyulladás leküzdésében, és elősegíthetik a sérült szövetek gyógyulását. Ezért az ultrahangterápia gyakran része egy átfogó fizioterápiás tervnek.

Kutatások alapján ellentmondásos, hogy az UH tényleg hatásos-e.

Egy 13 tanulmányt feldolgozó metaanalízis azt találta, hogy bár a fájdalom csökkent az UH-kezelés alatt, de a kezelés után ez a fájdalomcsillapító hatás teljesen eltűnt és a marokerő sem javult tőle.

Az egyik tanulmány (D’Vaz AP et al.) alapján úgy tűnik, hogy a 12 héten át naponta végzett UH-kezelés (low-intensity ultrasound therapy) nem volt hatásosabb, mint a placebo (itt írtam a placebohatásról, ami egyébként tényleges hatás, csak épp nem erre kellene hagyatkoznia egy gyógymódnak, mert az akkor nem gyógymód: https://www.facebook.com/groups/790934401818374/posts/1309400303305112/).

Egy másik tanulmány (Schleicher I et al.) szerint az UH az akut fázisban hasznos.

Ezt kell még tudnod az ultrahangkezelésről:

  1. Az ultrahang alkalmazása: A terapeuta az ultrahangfejet a teniszkönyök érintett területére helyezi. Az ultrahanghullámok mélyen behatolnak a szövetekbe, serkentik a vérkeringést, és csökkenthetik a gyulladást.
  2. Időtartam: A kezelés időtartama általában 5-10 perc között van, attól függően, hogy mennyire súlyos a probléma.
  3. Többszöri kezelés: Az ultrahangterápia általában több ülésből áll, amelyeket célszerű hetente egyszer vagy többször ismételni 6 hétig.

OK, csökkentheti a gyulladást. DE!

Ha figyelembe veszed, hogy

  • csak a kezelések alatt várható némi hatás,
  • viszont rá kell szánni az időt, hogy odamenj, esetleg várakozz, majd kezeljenek,
  • és ha magánrendelőbe jársz, még fizetned is kell érte (pl. az ajánlott 12 alkalomért bérlettel 48 000 – 52 000 Ft-ot )

akkor azt gondolom, egyértelmű, hogy ez nem éri meg. Akkor már ugyanilyen időleges hatást érhetsz el pihentetéssel vagy gyulladásgátlókkal olcsóbban és kevesebb időráfordítással.

Sőt, amint arról már írtam és beszéltem (https://www.facebook.com/groups/790934401818374/posts/1243527559892387/), a gyulladás valójában a gyógyulás része. Tudom, hogy fáj meg nem akarjuk a gyulladást. De mégsem a gyulladás kezelésére kell koncentrálnod a gyógyuláshoz!

Tudatosítanod kell, hogy ha most már egy ideje fáj a karod, akkor ezektől, a gyulladásgátló módszerektől nem fogsz meggyógyulni.

Akkor tudod igazán meggyógyítani a teniszkönyöködet, ha valódi oki kezelést kapsz rá.

A teljes gyógyuláshoz pedig célszerű naponta kezelni a karodat. Ezt elég nehéz egy rendelőbe bejárva megvalósítani, úgyhogy jobban jársz, ha megtanulod, hogyan kezelheted magadat.

Ebben tud segíteni neked a Fáj a karom – Kezeld otthon! program. Ezzel a személyre szabott és komplexen felépített konzultációval megtanítom neked, hogyan értsd meg a fájdalmad okát és kezeld azt hatékonyan, elérve a teljes gyógyulást. Garantáltan azt is megtanulod a 3 hónap végére, hogy hogyan tartsd fenn ezt a tünetmentes, gyógyult állapotot, hogy ne ess vissza.

További információk a programról itt: https://fajakarom.hu/mi-a-faj-a-karom-program/

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8878842/

https://www.physio-pedia.com/Therapeutic_Ultrasound_for_Lateral_Epicondylitis

Babcsányi Judit

Babcsányi Judit
a Fáj a karom – Kezeld otthon! módszer megalkotója