Miért nem a műtét az első és a leggyorsabb megoldás a könyökfájdalmadra?
Ha elég súlyos teniszkönyököd, golfkönyököd van, valószínűleg ajánlották már neked a műtétet mint gyors és végleges orvosi megoldást.
Tisztázzuk azonnal: nem vagyok orvosellenes, műtétellenes. Nyilván néha szükség lehet a teniszkönyök, golfkönyök esetén is műtétre. Szuper, hogy létezik ez a lehetőség.
Csak azt gondolom, hogy sehol ne vágassuk fel a testünket, ha nem muszáj.
Orvosszakmai ajánlás szerint is csak akkor ajánlott a műtét, ha minden más, az ún. konzervatív terápia eredménytelen volt, és teniszkönyök esetén legalább 6 hónapig kapott ilyen kezelést a beteg szakemberek bevonásával.
Figyeld meg, nem azt írja az ajánlás sem, hogy ha magától nem múlt el vagy saját kútfőből kitalált kezeléssel vagy egy pár alkalmas gyógytorna után nem múlt el, akkor jöjjön a műtét!
Szakemberrel, helyes kezeléssel kellene a teniszkönyöknek elmúlnia az orvosi ajánlások szerint 6 hónap alatt! És ez tényleg így működik. Még 6 hónap sem kell hozzá ilyen módon.
Hiszen a megfelelő napi önkezeléssel – ez a leghatékonyabb – pár hét alatt fel lehet oldani a feszességeket, letapadásokat, gócpontokat, újabb pár hét alatt el lehet érni a rugalmasságot és a teljes mozgástartományt, majd megint pár hét alatt egy olyan erőt, hogy ne essél vissza, illetve tudj tovább fejlődni, teljes értékűen visszatérhess a sporthoz.
Tehát amíg nem próbáltad ki a helyes kezelést egy szakember vezetésével, addig nem kellene a műtéthez folyamodnod. Mert azért vannak kockázatai. És esetleg nem is olyan gyors megoldás!
És még egy érv, nem győzöm hangsúlyozni: az okot kell megszüntetni. A műtét viszont csak azt az egy fájó pontodat kezeli, ahol gyulladás, duzzanat, fájdalom vagy letapadás alakult ki. Ennek oka viszont nem ebben a pontban keresendő.
A tenisz- és golfkönyök oka az, hogy gyengék az alkari (és esetleg felkar- és váll-) izmaid, kötőszöveteid, ezért nem bírják a terhelést, nem tudnak regenerálódni, egyre inkább károsodnak a további használatban. Egyre jobban hegesednek, befeszülnek, rövidülnek. Ezért az eredési pontban a könyökön rángatják a csonthártyát, így ez a pont irritálódik, fáj, begyulladhat, akár csontkinövés is keletkezhet.
Ha kíméled, romlik a vérkeringésük. Ha nem kíméled, újra sérülnek. Ördögi kör.
Ezt a gyengeséget, hegesedést a szövetekben egy műtét mennyiben oldja meg?
Ha a műtét után ugyanúgy, ugyanolyan szöveti állapotban folytatod az életedet egy kis rehabilitáció után vagy a rehabilitációt elmismásolva, ugyanúgy túlterheled a karodat, ahogyan előtte, akkor ugyebár az ok nem szűnt meg, és visszatérhet, kiújulhat a probléma!
Ha viszont megfelelő a rehabilitáció, akkor komolyan, heteken keresztül dolgozol a karodon egy szakemberrel. Így tényleg nem fogsz visszaesni. De…
Hmmm. Mit is írtam fent a műtét előtt mindenképp kipróbálandó terápiáról?
Ha ezt megteszed, akkor minek műttetni magad?
Nézzük meg még, mivel jár maga a műtét.
A teniszkönyök / golfkönyök műtét során a könyök külső / belső oldalán, az izmok eredési pontjánál metszést ejtenek, az izomeredést részben behasítják és eltolják lefelé vagy leválasztják az ínt a csontbütyökről és meghosszabbítják plasztikával. Olyan is létezik, amivel az idegágakat vágják át, ezzel a fájdalmat kapcsolják ki.
Amint látod, egyik módszer sem javítja a szövetek állapotát, csak a könyöknél kialakult irritációt vagy a fájdalmat kezeli.
De minden vágásnak, műtétnek lehetnek mellékhatásai és további követelményei:
- szükség lehet drain-csőre a váladék távozásához.
- egy pár napig fel kell polcolni a kart, kímélni kell.
- kontrollra be kell járni,
- otthon is fertőtleníteni kell,
- víz nem érheti,
- megerőltetés, edzés még 6 hétig nem javasolt,
- gyógytornásszal betanult és otthon is végzett rehabilitáció szükséges.
Ebből az egészből viszont már látszik, hogy nem olyan nagyon gyors megoldás ez a rehabilitációval együtt!
Plusz minden beavatkozásnak lehetnek szövődményei:
- a sebgyógyulás zavara
- felszínes gyulladás
- mélyebb gennyesedés, ami miatt akár újabb műtétre lehet szükség
- vérömleny
- a heg sarjadása, keloidos gyógyulás
- hegérzékenység állhat fenn hetekig, hónapokig
- a hegszövet mindig rugalmatlanabb, mint az eredeti szövet volt. A későbbiekben pont ez a heg okozhat letapadást.
És vajon milyen a hatékonysága a műtéteknek?
A fájdalom egyéni tempóban tűnik el a műtét után, vagy pedig soha – ilyen is van. Akár változatlanul fennmaradhatnak a tünetek.
A teniszkönyökműtétről láttam ezt a véleményt egy fórumon: “Nekem műtötték, általánosságban jó lett, de pl. erőltetésre hamar fárad.” – Pont ezt említettem fent: egy műtét egyáltalán nem oldja meg azt, amiért keletkezett a teniszkönyök! Ha gyenge volt a karod, az is marad, hacsak nem teszel ellene valami mást a műtéten kívül.
Több orvosi tanulmány szerint 84-96 %-ban jár a teniszkönyökműtét jó vagy kiváló eredménnyel.
Arról is találtam pontos adatot, hogy a teniszkönyökműtét után átlagosan 2,4 hónappal térhettek vissza a betegek a munkahelyükre. Ez még nem a versenysport, csak a munkahely.
És befeküdtél, kockázatot vállaltál, felvágattad a tested. Plusz mivel rehabilitáció szükséges utánuk, majdnem 3 hónappal kell számolnod, mire visszatérhetsz a teljesen normális életedhez és a sporthoz. Ha jó volt a rehabilitáció.
Ez pont annyi idő, mint egy műtét nélküli természetes kezelés ideje, aminek a végén visszatérhetsz teljes értékű sportoláshoz.
Akkor miért ne próbálnád ki műtét és annak kockázatai nélkül a rehabilitációhoz hasonló, csak sokkal több önállóságot biztosító, sokkal rugalmasabb önkezelést, amivel örökre megszerzed a tudást, örökre te magad fenn tudod tartani a jó állapotot a karodban?
Az önkezeléshez nem kell bejárnod sehova, csak meg kell tanulnod értelmezni a tüneteidet, az okukat, az összefüggéseket.
Egy laikus is meg tudja tanulni kitapintani a problémás helyeket, meg tudja tanulni a gócpontoldó technikákat. Te is meg fogod tudni állapítani, hogy mikor milyen nyújtásra van szükséged. A megfelelő tudással te is meg tudod állapítani, hogy mely erősítő gyakorlatok hasznosak neked és hogyan építsd fel fokozatosan, de biztonságosan a visszaesésmentes erőt a karodban.
Fontolj meg minden szempontot! Vigyázz a karodra!
Babcsányi Judit
E-mail: fajakarom@gmail.com
Facebook / Messenger: Babcsányi Judit
Facebook oldal: Teniszkönyök, golfkönyök, alagútszindrómák otthoni kezelése
Facebook csoport: Fáj a karom – teniszkönyök, golfkönyök otthoni kezelése